Wentylacja
Skuteczność działania pompy ciepła polega na tym, że zasada jej działania znacznie różni się od tradycyjnego sprzętu.
Elektryczne lub gazowe kotły wytwarzają ciepło, czyli przekształcają paliwo lub energię elektryczną w energię cieplną.
Pompa ciepła to urządzenie, które przy udziale energii elektrycznej przenosi ciepło z dolnego źródła do górnego.
Od czego zależy cena?
Całkowita moc cieplna powietrzno-wodnej pompy ciepła musi być wystarczająca do ogrzewania i podgrzewania wody, uwzględniając szczytowe obciążenia.
Wydajność chłodnicza (moc chłodzenia) musi być wystarczająca do chłodzenia wybranych pomieszczeń latem.
Na podstawie obliczeń termodynamicznych określa się zapotrzebowanie na ciepłą wodę, a więc kompletność dodatkowego wyposażenia (zbiorników, pomp, automatycznych zabezpieczeń i armatury).
Oczywiście, mocniejszy system jest droższy. Jednak dzięki zmniejszeniu kosztów ogrzewania, powietrzne pompy ciepła dla większej powierzchni są bardziej opłacalne.
Stereotypy dotyczące pomp ciepła
Stereotyp nr 1 - "fan coile wydają dużo hałasu".
Często mówią to instalatorzy, którzy albo nie próbowali z nimi pracować, albo po prostu przyzwyczaili się do instalowania grzejników. Hałas od wentylatora występuje zarówno w zwykłych klimatyzatorach typu split, jak i w konwektorach podłogowych, które są umieszczane przed oknami. Dlatego też, fancoile nie stanowią niczego, co zakłócałoby ciszę w domu.
Stereotyp nr 2 - "to skomplikowane urządzenie".
W rzeczywistości wbudowana automatyka całkowicie radzi sobie ze swoimi funkcjami. Jeśli chodzi o użytkowanie, to jak w przypadku każdego innego urządzenia, warto je od czasu do czasu sprawdzać. Jeśli specjalista będzie przeprowadzał serwis pomp ciepła raz w roku (czyszczenie filtrów, sprawdzanie ciśnienia w systemie), to wszystko będzie działać bez awarii przez co najmniej 12 lat.
Stereotyp nr 3 - "pompa ciepła nie zwraca się".
Jedną z głównych przyczyn tego błędnego przekonania jest niezgodność norm projektowania z rzeczywistością. Obecnie projektowana zimowa temperatura dla Kijowa to -22 °C. Jeśli wybierzemy pompę ciepła nie z myślą o oszczędności, ale o maksymalnym pokryciu obciążenia grzewczego, jej koszt wzrośnie dwukrotnie: na przykład z 6 tysięcy euro do 12 tysięcy. Statystyki temperatury powietrza na zewnątrz pokazują, że -22°C utrzymuje się tylko przez 5 dni w roku. A tak, przez okres grzewczy od października do kwietnia, temperatura 90% czasu nie spada poniżej -7°C. Oczywiście, 12 tysięcy euro bardzo długo się zwraca, ponieważ używamy ich tylko 10% czasu. Ale jeśli kupimy zwykłą pompę ciepła za 6 tysięcy euro i zainstalujemy niedrogi rezerwowy źródło ciepła, takie pytania nie będą się pojawiać. Po prostu przez 10 dni lub 2 tygodnie w roku będzie działał również kocioł elektryczny lub opalany drewnem (jeśli istnieją problemy z dostawą energii), a pompa ciepła, oczywiście, szybko się zwróci.
Pełny koszt realizacji projektu ogrzewania z pompą ciepła powietrze-woda składa się z kosztów:
Jak widzisz, koszt pompy ciepła pod klucz zależy od wielu czynników.
Dlaczego łatwiej jest zainstalować pompę ciepła?
Nie ma potrzeby budowy pożarowych kominów, uzgodnień ze strażą pożarną i specjalistami od gazu, nie ma potrzeby posiadania instalacji gazowej i przecinania rurociągów (jeśli kuchnia nie jest podłączona do gazu), nie trzeba wydzielania ogromnej mocy z elektrowni, nie ma potrzeby posiadania magazynów lub pomieszczeń na paliwo, nie ma potrzeby drewna, peletów i innych paliw.
Gotowe rozwiązania od Mycond możesz sprawdzić na stronie https://mycond-pl.eu/solutions
Zobacz naszą ofertę pomp ciepła na stronie https://mycond-pl.eu/catalog/pompy-ciepla
Rownież zapraszamy do kontaktu na stronie https://mycond-pl.eu/contacts
Obserwuj nas w sieciach społecznościowych!
Facebook: https://www.facebook.com/mycondpolska
Instagram: https://www.instagram.com/mycond.pl/?igshid=MGU3ZTQzNzY%3D
LinkedIn: https://www.linkedin.com/company/mycond-polska/
Youtube: https://www.youtube.com/channel/UCAJLtiEsPYMr72c9mM_aLxA
Skontaktuj się z nami