Zalety i wady pompy ciepła | Mycond - kompleksowe rozwiązania HVAC

Jesteś tutaj

Zalety i wady pompy ciepła

Mówi się, że pompa ciepła to świetne i racjonalne rozwiązanie, ale dlaczego?

Powiemy Państwu, jakie zalety i wady ma ta technologia i pomożemy podjąć decyzję o zakupie tego typu sprzętu. Wybierając sprzęt grzewczy, każdy z nas przegląda ogromną ilość materiałów w Internecie.

Ważne jest, aby zrozumieć, o czym mówimy

Przede wszystkim musimy wziąć pod uwagę, że istnieją różne rodzaje pomp ciepła i że niektóre typy są bardziej odpowiednie dla określonego środowiska.

Wyróżniamy trzy rodzaje pomp ciepła:
  1. Gruntowe - pozyskują ciepło ze skorupy ziemskiej.
  2. Wodne - pobierają ciepło z wód gruntowych lub zbiorników.
  3. Powietrzne - pobierają ciepło z powietrza (nawet zimą).

 

Wybierając konkretny typ, należy wziąć pod uwagę lokalizację obiektu i specyfikę sprzętu. Proszę przyjrzeć się pompom ciepła.
 
Typ gruntowy wykorzystuje specjalny system rur, które:

 

A) Są umieszczone poziomo na głębokości od 1 do 3 metrów.
B) Zanurzone na głębokość 50-150 metrów. Odpowiednie dla domu na małej działce (ta opcja jest droższa niż poprzednia).

 

Wodne pompy ciepła wykorzystują wody gruntowe lub pobliski zbiornik wodny jako źródło energii.
Powietrzne pompy ciepła są najlepszym wyborem w zdecydowanej większości przypadków. Do obsługi tego typu pompy ciepła nie są wymagane odwierty ani kopanie. Są one również mniej podatne na uszkodzenia i łatwe w instalacji.
 

Zalety pomp ciepła

Wydajność
Pompa ciepła charakteryzuje się wydajnością o rząd wielkości wyższą niż wszystkie inne popularne technologie dostępne na rynku. Dla porównania: kocioł gazowy, zużywając 1 kW energii elektrycznej, może wyprodukować około 0,9 kW ciepła, podczas gdy pompa ciepła radzi sobie z tym zadaniem, wykazując zwrot 4-5 kW ciepła. Sekretem tego doskonałego wyniku jest to, że urządzenie nie wytwarza ciepła, ale je przekazuje.
 
Korzyści
Mogą Państwo zadać pytanie: "O jakich korzyściach mówimy przy tej cenie urządzenia?". Oczywiście pompa ciepła nie jest tania, ale zwraca się w niesamowitym tempie. Gaz nieustannie drożeje i w dłuższej perspektywie mogą Państwo sporo stracić używając go jako głównego źródła ogrzewania. Z drugiej strony pompa ciepła ma znacznie niższe koszty operacyjne i zwraca się w ciągu kilku lat.
 
Bezpieczeństwo.
Urządzenia grzewcze muszą być bezpieczne, a pompa ciepła doskonale spełnia to zadanie. Nie zużywa żadnego paliwa i nie emituje żadnych szkodliwych składników.
 
Przyjazność dla środowiska

Kwestia przyjazności dla środowiska z roku na rok staje się coraz ważniejsza. Pompa ciepła nie emituje żadnych szkodliwych substancji, dzięki czemu nie zanieczyszczają Państwo środowiska.
 
 
Wszechstronność
Ogromną zaletą pompy ciepła jest jej wszechstronność. Kupując jedną z nich, od razu dbają Państwo o ogrzewanie, klimatyzację i podgrzewanie wody. Jaka jest różnica między pompą ciepła a klimatyzatorem? Pompa ciepła została pierwotnie zaprojektowana do ogrzewania i chociaż zasada działania pompy ciepła i klimatyzatora jest taka sama, ten drugi zużywa się znacznie w trybie ogrzewania.
 

Jak skutecznie i ekonomicznie chłodzić pomieszczenia w domu lub mieszkaniu?

Ktoś doradzi Państwu umieszczenie wentylatora pod sufitem lub w rogu, aby nawiewał powietrze. Ktoś inny zasugeruje instalację klimatyzatora ściennego lub kilku klimatyzatorów w różnych pomieszczeniach. Wygodne, ale drogie, zarówno pod względem instalacji, jak i konserwacji.

 

ALE! Jeśli szukają Państwo najbardziej wydajnego rozwiązania, powinni Państwo zainstalować system z pompą ciepła i klimakonwektorami. Można go uzupełnić o ogrzewanie podłogowe lub grzejniki średniotemperaturowe. Taka konfiguracja systemu zapewnia kompletne rozwiązanie i spełnia trzy funkcje za pomocą jednej jednostki pompy ciepła: ogrzewanie, komfortową klimatyzację i podgrzewanie wody.
 
Pompa ciepła z klimakonwektorem to idealna opcja dla domu w sezonie letnim!
Tylko pompa ciepła zapewnia najkorzystniejsze ogrzewanie dla Państwa domu. Dzięki instalacji ogrzewania pompą ciepła koszty ogrzewania są kilkakrotnie niższe niż w przypadku innych metod ogrzewania. Ale osobną zaletą powietrznej lub geotermalnej pompy ciepła jest możliwość chłodzenia domu w najbardziej ekonomiczny sposób w lecie.
 
Unikalne możliwości pomp ciepła w zakresie wykorzystania energii otaczającego powietrza, wody lub źródeł gruntowych zapewniają najbardziej ekonomiczne i przyjazne dla środowiska ciepło lub zimno do ogrzewania lub chłodzenia budynków mieszkalnych lub innych obiektów. Klimakonwektory są doskonałą alternatywą dla urządzeń instalowanych zamiast grzejników. Oprócz funkcji grzania mogą z powodzeniem pełnić funkcję chłodzenia w niezbędnych pomieszczeniach: w salonie, biurze, sypialni czy pokoju zabaw.


Pompa ciepła, pracując w trybie rewersyjnym, zmienia funkcje parownika i skraplacza, przygotowuje zimną wodę dla systemu klimakonwektorów zamiast ciepłej, a nadmiar ciepła jest przekazywany z domu na zewnątrz.
Aby usunąć nadmiar ciepła, stosuje się klimakonwektory, w których ciepło powietrza w pomieszczeniu jest przekazywane przez chłodzoną pompę ciepła do zimnej wody (glikolu etylenowego lub tosolu).
 
Istnieją dwa schematy działania pomp ciepła do chłodzenia:

  • systemy z ekonomicznym chłodzeniem pasywnym - gdy pompa obiegowa przekazuje nadmiar ciepła z wymienników klimakonwektorów z pomieszczeń domu do kolektora rurowego do gruntu lub zbiornika, sprężarka pompy ciepła nie pracuje;
  • systemy z aktywnym chłodzeniem - woda wpływająca do obiegu klimakonwektora jest chłodzona przez sprężarkę.

Gruntowe lub wodne pompy ciepła mogą działać zgodnie z pierwszym schematem. Drugi schemat obejmuje wszystkie typy pomp ciepła, które wykorzystują energię otaczającego powietrza, wody lub gruntu.

Wnioski

Każdy typ ma swoje wady i zalety. Wybór zawsze należy do Państwa. Pompy ciepła MYCOND są najlepszą opcją pod względem ceny i jakości.
 

Chcesz kupić albo masz pytania?

Skontaktuj się z nami

Zapisz się na nasz newsletter, aby otrzymywać ekskluzywne oferty, najnowsze wiadomości i informacje o produktach Mycond bezpośrednio do swojej skrzynki odbiorczej! Stań się częścią naszej społeczności już dziś i nie przegap żadnych aktualizacji.